kunutdualari.gen.tr
Kunut Duaları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarKunut Duası Okunuşu

Kunut Duası Okunuşu (Latin alfabesi ile): "Allahüme innâ nesteînüke ve nestağfiruke ve nestehdîke ve nü'minü bike ve netûbü ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleyke'l hayra küllehû neşküruke ve la nekfüruke ve nahleu ve netrukü men yefcürük.
Allahümme iyyake na'büdü ve leke nusalli ve nescüdü ve ileyke nes'â ve nahfidü narcû rahmeteke ve nahsâ azabeke, inne azâbeke bi'lküfâri mülhik "

Not: Arap harflerinin tamamı türk alfabesinde bulunmadığından bu sadece yakın bir okuyuştur.  Anlamı bozulacağından arap alfabesini öğrenip okunması veya videolardan dinlenerek kulak aşinalığı yapılarak ezberlenmesi tavsiye olunur.

Kunut Dua'sının Türkçe Anlamı' da: (Ey Allahım; Senden mağfireti, Senden yardımı, senden hidayeti dileriz. Yalnız sana iman eder, sana tevbe eder ve sana güveniriz. Bütün iyilikler için, sana sesleniriz. Verdiğin nimetler için şükrederiz. Seni inkar etmez, sana isyan edenler ile alakamızı keseriz).
(Allahım; Yalnız sana ibadet eder, senin rızanı almak için namaz kılar, yalnızca sana secde ederiz. Senin rızana uygun olmak için çalışır, sana geliriz. Senin rahmetini bekler, senin azabından, gazabından korkarız. Senin azabın şüphesiz kafirlere ulaşır.) 

Kunut Duası Terim Olarak; yatsıdan sonra kılınan, vitir namazının son rekatı rükudan önce yapılan duadır.
Vitir namazı üçüncü rekat da Fatiha ve zammı sureden sonra ayakta iken rükuya varmadan tekbir getirilerek, eller kaldırılıp, tekrar bağlanarak kunut duası okunur. Kunut’ ta bu duayı okuyup, Hz.
Kunut Duası Okunuşu

. Peygambere (s.a.v.) salavat getirmek sünnettir.
Vitir namazı yalnız olarak ya da cemaatla kılınsın, her ikisinde de imam da cemaatte kunut duasını içinden okur. 
Hz. Muhammed aleyisselam başka zaman ve namazlarda başka Kunut duaları okuduğuna dair hadisler vardır. Ancak, Ebu Hanîfe'ye göre Kunut duası, farz namazda geçici bir süre olarak okunmuş, daha sonra nesh olunmuştur.
Kunut duasrı Vitir namazından başka namaz okunmamaktadır. Ancak bir musibet bela ve fitne, zamanlarında sabah namazı farzında okunabilir.
İmam Şafiî ile İmam Mâlik'ilere göre sabah namazı farzının rüku ile secdesi arasında, kıyam halinde kunut duası okunur. Bu durum, Malikilere göre müstehab, Şafiilerde de ise sünnettir.

Kunut Duasını Bilmeyenler Vitir Namazında Okunacaklar; "Rabbena atinafid dünya haseneten vefî'l ahireti haseneten ve kına azaben nar" (Bakara Suresinin 201. Ayeti) duasını okurlar. 

Türkçe Anlamı Olarak: (Allahım; Bize dünyada da, ahirette de iyiliği ver. Ve bizi cehennemin azabından koru). Üç kere; (Allahümmeğfirli Allahim; bizi bağışla) ya da üç kere; Ya Rabbi (Ey Rabbim)" demesi de caiz olur.

‘Kunut’, itaat, huşu (saygı), sakinlik anlamını da içerir. Türkçe’ de bunu en iyi olarak ‘divan durmak’ deyimi karşılamaktadır.
Öyle ise ‘kunut’, Allah’a karşı saygı nedeniyle alçak gönüllü olup, uzun süre ayakta durma ve Allaha dua etmektir. Bu anlamıyla ‘kunut’, kıyam (ayakta durmak) demek anlamına gelir.

Yayınlanma Tarihi : 09.8.2016 11:54:38

Kunut Duası Okunuşu Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kunut Duası Okunuşu"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kunut Duası Okunuşu

Kunut Duası Okunuşu (Latin alfabesi ile): "Allahüme innâ nesteînüke ve nestağfiruke ve nestehdîke ve nü'minü bike ve netûbü ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleyke'l hayra küllehû neşküruke ve la nekfüruke ve nahleu ve netruk...

Kunut Duaları Tefsiri

Sabah Namazında Kunut Duası, Sebebi ve Yeri (Rükûdan Önce mi, Sonra mı?) Bi'ru Maûne Faciası: Kur'ân Hafızlarına Kanlı Suikast Öğle ve Diğer Namazlarda Kunût Okumanın Hükmü. Beş Vakit Namazda Kunût Okumanın Hükmü. Kunût Duas...

Kunut Duaları Oku

"Allâhumme inna nesteînuke ve nesteğfiruke ve nestehdîke ve nu'minu bike ve netûbu ileyke ve netevekkelu aleyke ve nusnî aleykel-hayra kullehû neşkuruke velâ nekfuruk ve nahla'u ve netruku men-yefcuruk"
"Allâhumme iyyak...

Kunut Duaları 1

Kunut Duası 1; Fıkıh terimlerinde taatte bulunmak, herhangi bir şeyden korunmak ve dua etmek anlamında, kelime itibariyle de ibadet dua ve kıyam anlamlarında olan Kunut Duası, vitir namazının üçüncü rekatında zammı sureden sonra t...

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur: Vitir vacip namazında kunut dualarını bilmeyenler onun yerine, "Rabbenâ âtinâfi'd-dünyâ haseneten vefî'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr" Manası: "Allah’ ım; Bize dünya ve ahiret’ te iyilik ve...

Kunut Duaları Meali

Kunut Duaları Kunut Duaları Anlamları Allahümme inna nesteinüke venastağfirüke venestahdike Ey Allah'ım bize yardım etmeni, bizi bağışlamanı ve bize doğru yo...

Kunut Dualarının Faziletleri

"Peygamberimiz (a.s.m.) Miraç'ta, Sidre-i Mühteha'ya çıktı, bir rekât namaz kıldı. Buna bir rekât da kendisi ilâve etti. Namaz iki rekât oldu. Cenab-ı Hak kendisine bir rekât daha kılmasını emretti. Böylece namaz, akşam namazı gib...

Şafii Kunut Duası

Şafii Kunut Duası, Allahümmeh-dini fi men hedeyte ve afini fi men afeyte ve tevelleni fi men tevelleyte ve barik li fima a'tayte v ekini şerra ma kadayte feinnke vela yukda aleyke ve innehu la yezillu men valeyte vela yeizzu men a...

Kunut Duaları Türkçe

Kunut Duaları Türkçe, Kunut duaları iki tane olan ve yatsı namazının ardından kılınan vitir namazının son rekatında okunan dualardır.Kunut Duası Türkçe Okunuşu (1)Allahumme inna nestainüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü'minu...

Kunut Duaları 2

Kunut Duaları 2; Kunut; itaat, huşu, kıyam ve kıraat manalarına gelir.Fıkhı bir terim olarak ise "taatte bulunmak, herhangi bir şeyden kurtulmak, hayrı elde etmek için Allah'a sığınmak ve dua etmek" manasına gelir. Kunut duaları  ...


Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kunut Duaları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mart - 2018