Kunut Duaları 1 Okunuşu ve Anlamı
12 Temmuz 2024

Kunut Duaları 1 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 1

Kunut duaları, İslam fıkıh terimlerinde taatte bulunmak, herhangi bir şeyden korunmak ve dua etmek anlamında, kelime itibariyle de ibadet, dua ve kıyam anlamlarında kullanılır. Kunut duaları, özellikle vitir namazının üçüncü rekâtında zammı sureden sonra tekbir getirilerek okunur. İmam-ı Azam'a göre vitir namazının üçüncü rekâtında kunut duasını okumak ve tekbir almak vaciptir. İmameyn'e göre ise bu, sünnet olarak kabul edilir.

Resulullah Efendimiz (S.A.V), vitir namazının faziletleri hakkında şöyle buyurmuştur: "Allahu Teâlâ size bir namazı ziyade kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır." Vitir namazının, dünyanın en kıymetli malından bile hayırlı olduğu bilinir. İşte kunut duaları da bu namazın içinde okunur.

Vitir namazının üçüncü rekâtında okunan ayet ve sure Kur'an-ı Kerim'dendir. Bunlar okunduktan sonra alınan tekbir ile farklı bir duruma geçilmiş olur ve burada okunan kunut duaları, Efendimiz Aleyhisselam'dan rivayet edilen dualardır. Tekbir getirmeden duaları okumak, namazdaki sıradanlığı sürdürmek anlamındadır. Farklı duruma geçmenin şartı tekbirdir.

Rivayete göre Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz, gece namazını kılarken, üçüncü rekâtta rükuya gideceği esnada cehennemi görmüş ve bu nedenle kendinden geçip elleri çözülmüştür. Bu durumdan dolayı tekrar tekbir alıp kunut dualarını okuyarak cehennemden Allahu Teâlâ'ya sığınmıştır.

Kunut Duası 1

Kunut Duasının Okunuşu

Kunut duasının doğru bir okunuşu için Arapçasından okunması gerektiğini belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, Türkçesini okumak için bazı durumları açıklamakta fayda vardır. Koyu ve kalın harfler kalın okunur. Küçük yazan harfler peltek okunur. ' işareti olan harfler gırtlaktan okunur. Eğer Kur'an dili bilinmiyorsa bir an önce öğrenip, Arapçasından okumak gerekir.

Kunut Duası 1 Okunuşu

Allâhümme innâ neste'înüke ve nesteğfiruke ve nestehdik ve nü'minü bike ve netûbü ileyk ve netevekkelü a'leyk ve nüsnî a'leykel hayra külleh neşkuruke velâ nekfüruk ve nehle'ü ve netrukü meyyefcüruk.

Kunut Duası 1 Anlamı

Allah'ım! Senden yardım isteriz ve senden günahlarımızı bağışlamanı isteriz. Razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanır ve sana tövbe ederiz. Sana tevekkül ederiz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr edeni ve sana karşı geleni bırakırız.

Vitir Namazında Okunacak Kunut Dualarına Dair Bazı Meseleler

  • Vitir namazı, tek başına kılınan bir namaz olup, sadece Ramazan ayında cemaatle kılınır. Cemaatle kılarken, imam kunut dualarını sessiz okur. Cemaat de yine kendisi sessiz okur.
  • Namaza sonradan katılan kimse, yine kunut dualarını okur fakat, yetişemediği rekâtları kaza ettiği zaman artık kunut dualarını okumaz.
  • Vitir namazında şüpheye düşüp üçüncü rekâtta mı yoksa ikinci rekâtta mı olduğunu kestiremezse bulunduğu rekâtta kunut dualarını okur. Rüku ve secdelerden sonra tekrar kalkıp bir rekât daha kılar ve tekrar kunut dualarını okur. Sonra rüku ve secdelerden sonra oturarak selam verip namazı bitirir. Eğer birinci rekâtta bu şüpheye düşerse, üçüncü rekât olma ihtimali bulunan bütün rekâtlarda kunut dualarını okuması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Amil

12 Temmuz 2024 Cuma

Vitir namazının üçüncü rekâtında zammı sureden sonra kunut dualarının okunması gerektiğini bilmiyordum. Kunut duaları okurken tekbir almak neden bu kadar önemli? Cehennemi görmek gibi bir olay yaşandığında, kunut dualarını okuyarak nasıl bir teselli bulunabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amil, vitir namazının üçüncü rekâtında kunut dualarını okumak, özellikle Hanefi mezhebinde önemli bir sünnettir. Kunut dualarını okurken tekbir almak, namazın düzeni ve tertibi açısından önemlidir. Bu, ibadet sırasında Allah’a olan teslimiyetimizi ve saygımızı göstermek için yapılan bir uygulamadır.

Cehennemi görmek gibi dehşet verici bir olay yaşandığında, kunut dualarını okuyarak teselli bulmak mümkündür. Bu dualar, Allah’tan yardım ve af dilemek için okunur. Kunut duaları, kişinin Allah’a olan bağlılığını ve güvenini ifade eder, böylece kişi manevi bir rahatlama ve huzur bulabilir. Allah’ın merhametine sığınmak, zor anlarda insana güç ve sabır verir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Ne Okunur?

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Oku

Kunut Duaları Oku

Kunut Dualarının Faziletleri

Kunut Dualarının Faziletleri