Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 2

Kunut; itaat, huşu, kıyam ve kıraat manalarına gelir. Fıkhi bir terim olarak ise "taatte bulunmak, herhangi bir şeyden kurtulmak, hayrı elde etmek için Allah'a sığınmak ve dua etmek" anlamına gelir. Kunut duaları, vitir namazının üçüncü rekatında okunur.

Kunut Duaları 2 Okunuşu

Allâhümme iyyâke na'büdü ve leke nusallî ve nescüdü

Ve ileyke nes'â ve nahfidü

Nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke

İnne azâbeke bilküffâri mülhıg.

Not: Arap harflerinin tamamı Türk alfabesinde bulunmadığından bu sadece yakın bir okuyuştur. Anlamı bozulacağından Arap alfabesini öğrenip okunması veya videolardan dinlenerek kulak aşinalığı yapılarak ezberlenmesi tavsiye olunur.

Kunut Duaları 2 Anlamı

Allah'ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız Sen'in için kılarız, ancak Sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve Sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz Sen'in azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

Kunut Dualarının Fazileti

Miraç'ta Sidre-i Münteha'ya çıkarılan Peygamberimiz orada bir rekat namaz kılmıştır. Peygamber efendimiz bir rekat daha eklemiş ve Hak Teâlâ bir rekat daha kılmasını istemiştir. Vitir namazı, akşam namazı gibi tek olmuştur. Resulullah efendimiz üçüncü rekatı kılarken Hak Teâlâ'nın nuruna gark olur ve Cehennemi görür. Cehennem ve içindekilerin dehşetli hallerini görünce, mübarek elleri çözülür. Tekbir alarak ellerini bağlar ve kunut dualarını okur. Cehennem ve Cehennem ehlinden Allah'a sığınmıştır. Peygamber efendimiz buyururlar ki; "Allah size öyle bir namazı hediye etti ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi." Hadis-i şeriflerde vitir namazının dünyadaki elde ettiğin maldan daha kıymetli olduğu vurgulanmaktadır.

Ekstra Bilgiler

Kunut dualarının okunması sünnettir ve özellikle vitir namazında okunmaları önemlidir. Bu dualar, Müslümanların Allah'a olan bağlılıklarını ve teslimiyetlerini ifade eder. Kunut dualarının fazileti, Müslümanların manevi hayatlarını güçlendirme ve Allah'a olan yakınlıklarını artırma açısından büyük öneme sahiptir. Ayrıca, bu duaların düzenli olarak okunması, kişinin günlük hayatında da manevi bir disiplin kazandırır.

  • Kunut dualarını öğrenmek ve ezberlemek için Arap harflerini öğrenmek veya güvenilir kaynaklardan dinlemek önemlidir.
  • Kunut duaları, sadece vitir namazında değil, ihtiyaç halinde diğer namazlarda da okunabilir.
  • Müslümanlar için kunut duaları, bir tür manevi sığınak ve huzur kaynağıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kunut Duaları Meali

Kunut Duaları Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kunut Dualarının Faziletleri

Kunut Dualarının Faziletleri

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı