Kunut Dualarının Faziletleri
07 Temmuz 2024

Kunut Dualarının Faziletleri


Peygamberimiz (A.S.M.) Miraç'ta Sidre-i Münteha'ya çıktı ve bir rekât namaz kıldı. Buna bir rekât daha ilâve etti ve namaz iki rekât oldu. Cenab-ı Hak kendisine bir rekât daha kılmasını emretti. Böylece namaz, akşam namazı gibi vitir (tek) oldu. Peygamberimiz üçüncü rekâtı kılacağı sırada İlâhî rahmet ve nur tecelli etti. Peygamberimiz o nur içinde kaldı ve kendinden geçmiş vaziyette elleri çözüldü. Sonunda ellerini kaldırarak tekbir aldı. İşte elleri kaldırmak böylece sünnet oldu.

Başka bir rivayette ise Peygamberimiz üçüncü rekâtı kılacağı sırada Fatiha ve zamm-ı sûre okudu. Rüku'a gideceği sırada Cehennemi gördü. Cehennem ehli kömür gibi simsiyah olmuştu. Peygamberimiz bu halde de kendisinden geçti ve elleri çözüldü. Hemen Cebrail (A.S.) geldi ve Peygamberimizin üzerine Kevser suyundan döktü. Böylece Peygamberimiz kendine geldi. Tekbir alıp kunut dualarını okudu. Kunut duasında Cehennemden ve Cehennem ehlinden Allah'a sığındı.

Vitir Namazının Vakti ve Fazileti

Vitir namazının vakti ve fazileti hakkında da Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: "Allah size bir namazı ziyâde kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi." Bilindiği üzere, Arapların yanında o zamanlar en kıymetli dünya malı kırmızı tüylü develerdi. Hadiste, vitir namazının en kıymetli dünya malından daha hayırlı olduğu bildirilmektedir.

Kunut Dualarının Önemi

Bütün bu rivayetler ve hikmetleri ile ibadetlerle ilgili meselelerde aranan esas husus, Peygamberimizin nasıl kılmış ve tatbik etmişse, onu taklit edip yapmaktır. Zaten hikmet ve maslahatların sadece bir teşvik tarafı bulunmaktadır. Kunut dualarının okunması, özellikle zor zamanlarda Allah'tan yardım istemek ve O'na sığınmak için büyük önem taşır. Bu dualar, müminlerin manevî güçlerini artırır ve onları Allah'a daha da yaklaştırır.


Kunut dualarının faziletleri arasında şunlar sayılabilir:

  • ** Allah'a yakınlaşmayı sağlar.
  • ** Zorluk anlarında manevi destek sağlar.
  • ** Müminlerin imanını güçlendirir.
  • ** Günahların bağışlanmasına vesile olur.

Kunut dualarının okunması, sadece namaz esnasında değil, aynı zamanda günlük hayatta da önemli bir yere sahiptir. Müminler, sıkıntılı anlarında bu duaları okuyarak Allah'a sığınabilir ve manevi huzur bulabilirler.

Kaynaklar

  • ** Et-Tahtâvî, s. 305; Nimet-i İslâm, s. 308.
  • ** Secde Sûresi, 23.
  • ** Ruhu'l-Beyan, 4:413-414.
  • ** Ebû Dâvud, Salât:336.
  • ** Mehmed Paksu, Sorulu-Cevaplı İbadet Hayatımız

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

angel

09 Mayıs 2024 Perşembe

Allah da öyle diyor zaten namazdan bahsederken bile birbirinize kötü laf söyleyin..İman etmek çok temizdir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Angel, Allah'ın emirleri arasında birbirimize kötü laf söylemek yoktur. Tam aksine, birbirimize iyi davranmamızı ve güzel sözler söylememizi öğütler. Namazın ve imanın temeli de zaten güzel ahlak ve iyi niyet üzerine kuruludur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Tefsiri

Kunut Duaları Tefsiri

Kunut Duaları Meali

Kunut Duaları Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Ne Okunur?

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 2 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Oku

Kunut Duaları Oku

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Okunuşu ve Anlamı