Kunut Duaları Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Kunut Duaları Okunuşu ve Anlamı

Kunut Dualarının Önemi

Kunut duaları, namazlarda okunan önemli dualar arasında yer alır ve genellikle cemaatle kılınan namazlarda imam tarafından okunur. İslam dini geleneğinde Kunut duaları, sabah namazının ikinci rekâtında veya vitir namazında okunur. Bu dualar, Müslümanların Allah'a dua etmek, af dilemek, yardım istemek veya özel durumlar için dua etmek amacıyla okunan dualardır.

Kunut Dualarının Çeşitleri

Kunut duaları çeşitli konulara yönelik olabilir. Bazı yaygın Kunut duaları şunlardır:

  • Kaza ve belalardan korunma için Kunut duaları.
  • İslam ümmeti için dua etme Kunut duaları.
  • İçinde bulunulan zorlu durumlar, savaş veya felaketlerle ilgili Kunut duaları.
  • Sağlık, sıhhat ve rızık için dua etme Kunut duaları.
  • Affedilme, günahların bağışlanması ve mağfiret için Kunut duaları.

Kunut Duası Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim, Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik ve nü'minü bike ve netûbü ileyk ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürük ve nahleu ve netrükü men yefcürük

Kunut Dualarının Anlamı

Allah'ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.

Ekstra Kunut Duaları

Allâhümme iyyâke na'büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes'a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık

Ekstra Kunut Dualarının Anlamı

Allah'ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

Kunut Dualarının Önemi ve Fazileti

Kunut duaları, Müslümanlar için manevi bir bağ kurmanın ve Allah'tan yardım dilemenin önemli bir yoludur. Bu dualar, kişinin iç huzurunu artırır ve manevi dünyasını zenginleştirir. Ayrıca, Kunut dualarının cemaatle birlikte okunması, topluluk bilincini güçlendirir ve Müslümanlar arasındaki kardeşlik bağlarını kuvvetlendirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

BATUHAN

04 Haziran 2024 Salı

1.Cİ VİRAZ ZORDA AMA 2.Cİ KOLAY AMA SORUN VAR BİR TÜRLÜ DİLİM DÖNMÜO

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Batuhan, anladığım kadarıyla bir zorluk yaşıyorsun. İlk virajın zor olduğunu belirtmişsin ama ikinci virajın kolay olduğunu söylemişsin. Ancak dilinin dönmemesi durumu seni rahatsız ediyor gibi görünüyor. Belki de biraz pratik yaparak ve sakin kalarak bu sorunu aşabilirsin. Kendine güven ve denemekten vazgeçme!

2. Cevap
cevap

Ejder

Merhaba, bizler Türk olduğumuz için arap harflerine dilimizin dönmemesi normal. Ama bunu iyi bi hoca ile biraz çabayla giderebilirsin. Yaşın küçük ise bu daha kolay olacaktır. Sana tavsiyem iyi bir hoca ile mahreç çalışman ya da harflerin çıkarılışı ile ilgili videoları izleyebilirsin. Bunları yaptığın halde yinede dilin dönmezse öyle oku.

soru

gönenli oyuncu (youtube)

28 Mayıs 2024 Salı

çok kolay ezberleniyo kolay 3.cümledeyim cümle cümle ezberleyin öyle daha kolay

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba gönenli oyuncu, önerin için teşekkürler! Gerçekten cümle cümle ezberlemek özellikle uzun metinlerde çok etkili olabiliyor. Özellikle de sık molalar verip tekrar etmek, bilginin daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Revah

Sevgili kardeşim kunut duası olsun diğer başka dualar olsun öncelikle sakin bir yerde sakın ve kafanız başka bir şeylerle meşgul olmadan dua ezberlemek çok kolay ayrıca duayı türkçe mealini manasını bilerek öğrenerek ezber yapmak da bir o kadar kolay oluyor. Ben kendimden biliyorum. Saygılar sunuyorum

soru

Eren

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Nasil kolay ezberlenebilir böyle dualar?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Eren,

Duaları kolay ezberlemek için bazı yöntemler işe yarayabilir. Öncelikle, duayı parçalara bölerek ezberlemeye başlayabilirsiniz. Her bir parçayı ayrı ayrı çalışarak, daha sonra bu parçaları birleştirmek iާin zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca, duayı sesli olarak okumak ve tekrar etmek de hafızada kalmasına yardımcı olabilir. Duaları anlamak da önemli; anlamını bildiğinizde, kelimeleri hatırlamak daha kolay olabilir. Son olarak, duayı yazmak veya bir kağıda not almak da ezberleme sürecini hızlandırabilir. Umarım bu yöntemler işinize yarar.

Sevgiler,
Eren

2. Cevap
cevap

Şerife

Dua ve benzeri şeyleri bir kağıda kendinizin en kolay anlayıp ezberleyeceği şekilde temize geçirerek ezberlemenize yardımcı olacaktır.

soru

serhat

26 Mayıs 2024 Pazar

çok iyi bir site çok sağolun ödevimde çok işime yaradı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Serhat, bu güzel geri bildirimin için çok teşekkür ederiz! Sitemizin sana faydalı olmasına çok sevindik. Başka soruların veya yardıma ihtiyaç duyduğun başka konular olursa, her zaman buradayız. Başarılarının devamını dileriz!

2. Cevap
cevap

İvar

Dualarla ilgili bir çok site var ama genellikle hepsi ders odevleri kapsamindan ziyade yuzeysel olarak konulari vermektedir ama bu dyanin verildigi sitede her anlamda çocuklarin anlayabileceği netlikte olmus

soru

gizli

24 Mayıs 2024 Cuma

çok uzun vede zor ama güzel bi dua

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dua'nın uzun ve zor olması, onun derinliği ve anlamı ile ilgili olabilir. Güzel bulman da bu derinliği ve anlamı hissettiğini gösteriyor Gizli. Dualar, insanların iç dünyalarına hitap eden özel ve manevi metinlerdir. Bu nedenle, bazen uzun ve karmaşık olmaları normaldir. Senin de bu duaların güzelliğini fark etmen önemli bir başlangıç.

2. Cevap
cevap

Muktefi

Kunut duası sizin de belirttiğiniz gibi diğer birçok duaya göre uzun bir duadır. Ancak bu duanın anlamı itibari ile çok önemli olduğunu ve sık sık okunması gerektiğini söyleyebiliriz. Dualar anlamları ile güzelleşeceği için sizler de duayı anlamı ile birlikte okuyabilirsiniz ve bu şekilde daha çok fayda görebilirsiniz.

soru

Kullanıcı

23 Mayıs 2024 Perşembe

Yarın sözlüm var.İnşallah başarılı geçer

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sözlün için şimdiden başarılar dilerim Kullanıcı! Kendine güven ve rahat ol, eminim ki iyi geçecek. Umarım dilediğin gibi olur ve emeklerinin karşılığını alırsın.

2. Cevap
cevap

Rıza

İyi akşamlar , sınavınızda başarılar diliyorum . Allah emek verdiğiniz herşeyin karşılığını verir siz yeterli çalışmadan tevekkül etmeyin .

soru

dilara

22 Mayıs 2024 Çarşamba

kolay ezberleme yöntemi nedir arkadaşlar?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kolay ezberleme için şu yöntemleri deneyebilirsin:
1. Bilgiyi parçalara bölerek çalışmak.
2. Görsel ve sesli materyaller kullanarak öğrenmek.
3. Tekrar yaparak bilgiyi pekistirmek.
4. Çalışma ortamını düzenlemek ve dikkat dağıtıcılardan uzak durmak.
5. Mnemonik teknikler kullanarak bilgiyi hatırlamaya yardımcı olacak ipuçları oluşturmak.

soru

Fatih

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Namaza başlayacağım nasip olursa ama kunut dualarini ezberlemekte çok sıkıntı çekiyorum şeytan sürekli benimle uğraşıyor. İnşallah biran önce ezberler ve namaza başlarım.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fatih, namaza başlama niyetiniz gerçekten çok güzel ve önemli bir adım. Kunut dualarını ezberleme konusunda zorlanmanız son derece normal, birçok kişi benzer zorluklar yaşayabiliyor. Şeytanın sizi bu konuda engellemeye çalıştığını hissetmeniz de doğal; bu, sizin kararlılığınızı daha da pekiştirmeli. Duaları ezberlerken sabırlı olun ve küçük adımlarla ilerleyin. Her gün biraz çalışarak zamanla ezberleyeceğinize eminim. İnşallah en kısa zamanda namaza başlar ve huzuru bulursunuz. Rabbim yardımcınız olsun.

2. Cevap
cevap

Senay

Merhaba Fatih. Bu güzel hayırlı iş yapan kimselerin sürekli karşılarına şeytan dikilmektedir. Bu önceki zamanlardan şimdiki zaman ve sonraki zamanlara kadar devam edecektir. Sizin halis niyetiniz bu kararlılığınız sizi hedefinize götürecektir. Aynı zamanda sizi Allaha yakınlaşacaktır. Ezberlemek için hergün birkaç kelime öğrenseniz kısa zamanda hepsini ezberlemiş olacaksınız. Allah kabul etsin.

soru

LEVENT COŞKUNER

19 Mayıs 2024 Pazar

Kunut dualarından önce Besmele olurmu? Bu bir dua sure değil ???

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Evet, Kunut dualarından önce Besmele çekmek gerekmiyor çünkü bunlar dua niteliğindedir, sure değil. Ancak Besmele çekmek de sakınca teşkil etmez.

soru

ncjcj

17 Mayıs 2024 Cuma

Abi na si ezberliyosunuz anlam adim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

ncjcj, ezberlemek için birkaç yöntem var. İlk olarak, tekrar etmek çok önemlidir. Bilgiyi tekrar tekrar gözden geçirirsen, akılda kalması kolaylaşır. Ayrıca, bilgiyi anlamlandırmak ve bağlantılar kurmak da ezberi kolaylaştırır. Örneğin, öğrenmeye çalıştığın konuyu günlük hayatla ilişkilendirebilir veya hikayeler oluşturabilirsin. Küçük notlar alarak ve bu notları düzenli olarak gözden geçirerek de hafızanı güçlendirebilirsin. Bir diğer etkili yöntem ise, bilgiyi başkalarına öğretmektir. Öğretirken, bilgiyi daha iyi kavrar ve kalıcı hale getirirsin.

2. Cevap
cevap

Sadri

Merhaba , bilindiği üzere kunut dualarının okunduğu yerlerden biride yatsı namazının arkasına kılınan selati vitir namazının 3. rekatında mutlaka kunut dualarının ikiside okunması gerekiyor . Bilmeyenler arkadaşlar için hatırlatmak istedim.

soru

efsun

15 Mayıs 2024 Çarşamba

hocalar size sure ve anlamını ezberletiyor mu ????

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Efsun, hocalar bazen surelerin ve anlamlarını ezberlememizi isteyebiliyorlar. Bu, Kur'an-ı daha iyi anlamamıza ve ibadetlerimizi daha bilinçli yapmamıza yardımcı olabilir. Ancak, herkesin öğrenme hızı ve yeteneği farklıdır, bu yüzden zorlanırsanız hocanızla konuşup yardım isteyebilirsiniz. Önemli olan sabırlı ve azimli olmak. Kolay gelsin!

2. Cevap
cevap

Özçam

Çoğu din dersine giren hoca dua ezberlememizi isterler özellikle kitapta bulunan dua ve sureleri kesinlikle ezberlemek zorundasınızdır çünkü hocalar onu sınavda veya yazılılarda sorar. Ezberlerseniz yüksek not alabilirsiniz.

soru

zehra

14 Mayıs 2024 Salı

hemen hemen ezberledim sanki denilebilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Harika! Ezberlemek gerçekten zor bir iş, tebrikler! Biraz daha tekrar yaparak tamamen pekiştirebilirsin.

soru

muharrem

13 Mayıs 2024 Pazartesi

bu site güzel ama kunut bir ve ikiyi ezberlemek biraz zor olacak

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Muharrem,

Öncelikle siteyi beğendiğine sevindim! Kunut dualarını ezberlemek başlangıçta zor görünebilir, ancak küçük adımlarla ilerlersen daha kolay olacaktır. Her gün birkaç ayeti düzenli olarak tekrar etmek ve anlamlarını düşünmek, ezberleme sürecini hızlandırabilir. Sabırlı ol ve kendine zaman tanı. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Akasoy

ezberlemek için yöntemler denemelisiniz tekrar ederek yada hayatınızdaki şeylerle kodlayarak şifreleyerek ezber yapmanızı kolaylaştırabilir daha kısa sürede ezberleyebilirsiniz. Kunut DualarıAllâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâe nkfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

soru

ismini vermek istemeyen şahıs

13 Mayıs 2024 Pazartesi

oğlum sınavım var daha kolay ezberlemenin formülü yok mu ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ezberleme konusunda yardım etmek için buradayım! Sınavlar çok stresli olabilir, ancak bazı tekniklerle daha kolay ezberleyebilirsin. Öncelikle, parçalı öğrenme yöntemini deneyebilirsin; bilgiyi küçük parçalara bölerek çalışmak daha etkili olabilir. Ayrıca, tekrar etmek ve yöntemli notlar almak da önemli. Sesli okuyarak veya başkasına anlatarak da daha iyi kavrayabilirsin. Bol şans!

2. Cevap
cevap

İsad

Ezberin güçlenmesi için B12, balık yağları ve takviye vitaminler ile beraber çalışmalarını desteklemesi halinde ezberleri aklında tutması daha uzun süreli ve faydalı olacaktır.

soru

Sezai

12 Mayıs 2024 Pazar

Bu güne kadar Çocukluğumda öğrendiğim kadarı ile biliyorum Süreleri duaları araştırınca çok yanlış bildiğimi öğrendim,Büyük hayal kırıklığı yaşadım şimdi Öğrenmek çok daha zor.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sezai, bu durumu anlıyorum ve hayal kırıklığını paylaşıyorum. Ancak unutma ki öğrenme süreci her yaşta devam eder ve hiçbir zaman geç değildir. Belki de şimdi, daha derinlemesine ve doğru bilgilerle donanmak için bir fırsatın var. Kendine zaman tanı ve adım adım ilerle. Eminim ki bu sürecin sonunda daha güçlü ve bilgili hissedeceksin.

2. Cevap
cevap

Seldanur

Merbaha, sezai bey bilincine varmanız çok iyi tabiki çocukluğunuzda okuduğunuz sureleri, duaları Allah kabul eder çünkü çocukken en masum olduğunuz dönemdir. Öğrenmek gittikçe zorlaşıyor ama öğrenmekten asla vazgeçmeyin öğrenmek için çabaladığınızda bile Allah katında yeri bence var. Allah duadan, kurandan, namazdan, Allah’ın yolundan bizi ayırmasın inşallah.

soru

kerzibanın mahmut

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Allah razı olsun sizin sayenizde yazılıdan yüksek not alacağıma eminim. Bunu çok iyi akıl etmişler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Kerzibanın Mahmut,

Desteğimizle başarının tadını çıkaracak olman bizi çok mutlu etti. Senin çalışkanlığın ve azminle bu başarıyı elde edeceğine eminiz. Senin gibi azimli öğrencilerle çalışmak her zaman bir keyif. Umarım gelecekte de başarıların devam eder.

Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Ülker

Ben de katılıyorum size öğrencilere daha çabuk öğrenebilmesi için çok kolay ve basit bir anlatımla ifade etmişler. Dilerim Gerçekten yazılıdan yüksek not alırsin.

soru

ömer arada akça

10 Mayıs 2024 Cuma

ezberliyemiyom mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ezberlemek zor olabilir, ancak küçük parçalara bölerek ve tekrar ederek çalışmayı deneyebilirsin. Ayrıca, öğrendiğin bilgileri başkalarına anlatmak da pekiştirmene yardımcı olabilir.

soru

doringa

10 Mayıs 2024 Cuma

arkdaşlar ezberleyen ezberlemeyen herkese sölüyorum. çok zor bi dua bu diyen ??

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Doringa, dualar bazen zor görünebilir, ama zamanla ve pratikle daha kolay hale gelir. Sabırlı ol ve kendine zaman tanı.

2. Cevap
cevap

Alya Beren

Merhaba, doringa aslında zor gibi görünsede öğrendikten sonra oldukça basit ezeberlemesi olan bir duadır.

soru

mehmet

10 Mayıs 2024 Cuma

duaları ezber yapmakta zorlanan arkadaşlara tavsiyem
yazarak ezberlemeyi deneyin ( Ayetel Kursii 7 kez yazmada ezberlemiştim)

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mehmet Bey, öneriniz gerçekten çok değerli. Yazma yöntemi, birçok kişi için etkili bir öğrenme tekniği olabilir. Özellikle duaları ezberlemek isteyenler için bu tür pratik yollar çok faydalı olabilir. Teşekkürler, bu güzel tavsiyenizi paylaştığınız için.

2. Cevap
cevap

Milena

Yazarak ezberleme tabiki etkili bir yöntemdir Mehmet bey fakat etkili yöntemlerden bir diğeri duayı tecvitli bir şekilde devamlı olarak dinlemektir. Tecvitli duayı defalarca dinlemek hafızada kalıcı olmasını sağlamaktadır. İyi günler dilerim

soru

Gultekin

09 Mayıs 2024 Perşembe

İsimlerin en guzeli ve en ozeli olan Allah ismini yazarken biraz daha ozenerek bas harf yada tamamini buyuk yazmaya ozen gosterelim arkadaslar.. Anlayisiniz icin tesekkur ederim..

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Teşekkürler Gultekin, hatırlatman çok yerinde ve önemli. Allah ismini yazarken daha dikkatli olup, büyük harfle yazmak gerçekten saygımızı göstermek açısından önemli. Bu hassasiyeti paylaştığın için teşekkür ederim.

2. Cevap
cevap

Taybe

Merhaba, gültekin bey çok haklı çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Allah lafsı çok önemli tabi inşallah herkes uyar ve dikkate alırlar.

soru

murat

09 Mayıs 2024 Perşembe

Allahım tüm müslüman kardeşlerimize imanli hayırlı ölümler nasip etsin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin Murat. Allah hepimizi imanla ve hayırlı bir şekilde bu dünyadan göçmeyi nasip etsin. Dualarınız kabul olsun.

2. Cevap
cevap

Nuşat

Merhaba, murat bey rabbim hepimize imamlıca ölümler nasip etsin inşallah kimseyi kimsenin eline koymasın, helede annemizi babamızı kimseye muhtaç etmesin bizim içinde yaşlılık var şüphesiz.

soru

öğrenciyiz

09 Mayıs 2024 Perşembe

Ezberledim kuranda bulamadım sağolun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Öğrenciyiz, ezberlemek tabii ki güzel bir beceri, ama bazen bilgiyi tam olarak anlamak ve kaynaklarda yerini bulmak da önemli. Kur'an'da aradığınız bilgiyi bulamamış olabilirsiniz, belki de farklı bir sure veya ayette yer almış olabilir. Size yardımcı olabileceğim bir konu veya sormak istediğiniz başka bir husus varsa lütfen belirtin. Sağlıcakla kalın!

2. Cevap
cevap

İrfan

Kunut duaları Kuranda yer almaz. Hadislerden öğrendiğimiz dualar arasında yer almaktadır. Tıpkı subhaneke ve ettehiyyatü duası gibi namazda okunan dualar arasında yer alan bu duaları normal zamanlarda da okuyabilirsiniz.

soru

salih

09 Mayıs 2024 Perşembe

bazı arkadaşlar zor demiş ezberlemenın daha kolay yolu yokmu felan yazan olmuş ben duaaları ezberlerken kelimeleri türkçe kelimelere benzeterek aklımda tutarak ezberliyorum bölece daha cok akılda kalıyor bide mesela atte hıyyatu bunu azberleyen kadar tekrar ediyorum sonra ki kelimeyide ekleyip ikisini bu sefer aklımda kalana kadar tekrar ediyorum 3,4,5 cü kelimeleri her ekledigimde birleştirip ezberleyene kadar okuyorum bölece daha kolaya ezberliyorum bunlarda benim yöntemim sizde denerseniz umarım daha kolay ezberlersiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Salih,

Paylaştığın yöntem gerçekten çok etkili ve faydalı olabilir. Kelimeleri Türkçe kelimelere benzeterek ezberlemek, zihinde daha kolay yer etmelerini sağlayabilir. Ayrıca, parça parça tekrar ederek bütün bir metni ezberlemek de sıkça kullanılan ve başarılı bir tekniktir. Bu yöntemleri denemek isteyen arkadaşlara ilham olabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler, faydalı bir yöntem paylaştığın için!

2. Cevap
cevap

Tecer

Merhaba, sürekli olduğunuz bir yere bu duayı yazıp asın, mesala bulaşık yakarken, çamaşır katlarken yada başka aklıma gelmeyen diğer işlerde sürekli okuyun. Bir süre sonra ezberlediğinizi göreceksiniz. Yada ezber yerleri belirleyin bir nokta işaretinden diğer nokta işaretine kadar parça parça ezberleyin sonra birlestirirsiniz.

soru

İlknur (6.sınıf öğrenci)

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Aslında güzel bir dua+site
ama bunları ezberlemek aynen +kızsanahayranolsunlar ın dediği gibi mümkün deil

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İlknur, görüşlerin için teşekkür ederim. Ezberlemek bazen zor olabilir, ama zamanla ve tekrar ettikçe daha kolay hale gelebilir. Belki de en önemlisi, bu duaların anlamını ve neden öğrendiklerini anlamak. Bu şekilde ezberlemek de daha kolay olabilir. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Şakar

Sevgili İlknur kardeşim aslında dua ezberlemek o kadar da zor değil. Her yaptığımız işin erbabını (tekniğini)bilmek gerekir. Kunut duaları da çok kısa dualar arasında yer alır. Ben şindi sana bir yöntem önereceğim inşallah kolayca öğreneceksin. Duaları öğrenirken abdestli olmaya dikkat et manalarınıda öğren ve ayetleri tek tek tekrar et sevgilerimle.

soru

Mahmut

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Din Kültürü öğretmeninin verdiği ödevi bu kadar önemseyen ve yapabildiği için sevinenler asıl ödevimiz olan Allaha kulluk görevini yaptıklarında nasıl mutlu olurlar değil mi. Allahın yolu ruhları huzuta kavusturacak tek çıkıştır.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Mahmut bey,

Düşünceleriniz gerçekten de derin ve anlamlı. Gerçekten de, insanların manevi görevlerini yerine getirdiklerinde duydukları huzur ve mutluluk, dünyadaki başarılardan çok daha kalıcı ve önemlidir. Allah'a kulluk etmek, insan ruhunu en derin seviyede tatmin eden ve huzura kavuşturan bir yoldur. Bu yolda ilerlemek, hem bu dünyada hem de öteki dünyada mutluluğa ulaşmanın anahtarıdır. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

2. Cevap
cevap

Ebu Ubeyde

Merhaba, mahmut bey çok haklısınız öğretmenlerimizi dinlediğimiz kadar Allah’a yönelip onun istediğini yapmıyoruz. Rütbesi olan askerler omuzlarında bir yıldız taşıyan askerler erlere yat kalk, yat kalk diye iştima verince yatılıp kalkılıyor ama Allah’ın gökyüzünde binlerce yıldızı var yatıp kalkmıyoruz secde etmiyoruz. Allah affetsin nicedir halimiz.

soru

yardıma muhtaç

05 Mayıs 2024 Pazar

yarın hoca geliyor sınavda bana sorcak bir haftadır ezberleyemedim nasıl olacak

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili yardıma muhtaç,

Stresli bir durumda olduğunu anlayabiliyorum. Sınava hazırlanmak zor olabilir, ama panik yapmamak önemli. Belki de çalışma yöntemini değiştirmek işine yarayabilir. Kısa molalarla tekrar yaparak ya da konu başlıklarını özetleyerek çalışmayı deneyebilirsin. Ayrıca, bir arkadaşından yardım isteyerek birlikte çalışmak da faydalı olabilir. Kendine olan güvenini kaybetme, başarabilirsin!

2. Cevap
cevap

Nafih

Sevgili kardeşim hiç korkma ben sana kolayını anlatayım Allah'ın izniyle hemen ezberlersin. Şimdi güzel bir abdest al sakin bir yere geç eline tesbihi al her ayeti ayrı ayrı birer tesbih çek sonra bütün ayetleri çek Allah'ın izniyle hepsini ezberlemiş olacaksın

soru

Ali

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Namazda kunut dualarının her ikisininde okunması gerekirmi.yoksa bir tanesini bilip okumak yeterlimidir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali Bey, namazda kunut dualarından sadece bir tanesini bilip okumanız yeterlidir. Her iki duayı da ezbere bilmeniz şart değildir. Hangi duayı biliyorsanız o duayı okuyabilirsiniz. Önemli olan samimi bir şekilde dua etmek ve ibadetinize devam etmektir.

2. Cevap
cevap

Ebru

Namaz kılarken Kunut dualarının her ikisinin de okunması gerekmektedir. Ancak namaz sırasında şaşırıp Kunut dualarından yalnız bir tanesini okursanız, sehiv secdesi yapılması dikkatle önerilir. Kişi, Kunut dualarını bilmiyor ise de ezberinde olan herhangi bir duayı namaz sırasında okuyabilir.

soru

EMRE

29 Nisan 2024 Pazartesi

HOCAMIZ BİZE BUNU EZBERLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ SOLEDİ AMA DİLİM DÖN MÜYO BAKARAK BİLE OKUYAMIYORUM NAPMAM GEREK LÜTFEN YARDIM:(

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Emre, bu tür durumlarda öncelikle metni parçalara bölerek çalışmayı deneyebilirsin. Küçük parçalara ayırıp, her bir kısmı tek tek ezberlemek daha kolay olabilir. Ayrıca, yüksek sesle tekrar etmek ve farklı yöntemler kullanmak (örneğin, görsel hafıza teknikleri veya şarkı gibi melodik bir şekilde ezberlemek) işini kolaylaştırabilir. Sabırlı ol ve pes etme, zamanla daha iyi olacaksın. Başarılar!

2. Cevap
cevap

İlteber

Merhaba emre öncelikle insanlar öğrenmek istedikleri şeyi yazarlar ve o yazdıkları şeyi gün içinde tekrar ederler ise akılda kalıcı olur öğrenirsin ezberlemeyi bırak yani diyeceğim o ki okuma yaz sonra bol bol oku &128521;

soru

mehmet

27 Nisan 2024 Cumartesi

benimkisi bir soru olacak vitir namazında kunut dualarının ikisinide okumak mecburiyeti varmı? birincisini okumak yeterlimi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Vitir namazında kunut dualarından sadece birini okumak da yeterlidir. Her ikisini de okumak zorunlu değildir.

soru

MERT

25 Nisan 2024 Perşembe

Allah Razı Olsun Ödevlerime Çok Yardımcı Oldu 3

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Mert, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ödevlerinde başarılar dilerim. Başka bir yardıma ihtiyacın olursa her zaman buradayım. Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

2. Cevap
cevap

Mehmet Murat

Kunut Duaları Anlamı:

Allahım Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

soru

merve

15 Nisan 2024 Pazartesi

Nasıl ezberlediniz bu duayı çok zor dilmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Merve, aslında dua ezberlemek başta zor gibi görünse de, sürekli tekrar ederek ve anlamını öğrenerek daha kolay hale gelebiliyor. Küçük bölümler halinde çalışmak ve her gün bir parça ezberlemek ise bu süreci hızlandırabilir. Sabırlı olup düzenli bir şekilde çalışmaya devam edersen, zamanla daha rahat ezberlediğini fark edeceğine eminim. Kolay gelsin!

2. Cevap
cevap

Zafer

Kendinizce duayı bölünüz misal nestehdik kelimesine kadar yaklaşık kırk sefer tekrarlayın onu ezberlediğinizden emin olduktan sonra diğer bir bölümü ezberleyip birleştirin. Akşam uyumadan tekrarlayın sabah uyanınca da tekrarlayın böylelikle kalıcı şekilde ezberlemiş olursunuz

soru

UĞUR MERT

14 Nisan 2024 Pazar

KUNUT DUALARINI EZBERLEMENİN BASİT BİR YOLU VAR MIDIR SÖYLER MİSİNİZ

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Uğur Mert,

Kunut dualarını ezberlemenin basit yolları elbette vardır. Öncelikle, duaları küçük parçalara bölerek ezberlemeye başlayabilirsin. Her gün belirli bir kısmını tekrar ederek ve anlamını öğrenerek ilerlersen, daha etkili bir şekilde ezberlemiş olursun. Sesli olarak tekrar etmek ve bu duaları namazlarında kullanmak da hafızanı güçlendirecektir. Ayrıca, ezber sürecini hızlandırmak için duaları yazılı olarak görmek ve dinlemek de faydalı olabilir. Çeşitli mobil uygulamalar ve internet kaynaklarından da yararlanabilirsin.

Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Şemsinur

Elbette vardır. İnsan isteyip de başaramayacağı hiçbirşey yoktur. Dualar uzun ve kısa şeklinde olabiliyor. O yüzden belirli kısımlara bölerek ezberlenmesi daha kolay olacaktır.

soru

anonim

12 Nisan 2024 Cuma

gerçekten çok güzel eksiklerim vardı tamamladım.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Anonim, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize! Eksiklerini tamamladığını duymak gerçekten sevindirici. Başarılarının devamını dilerim.

2. Cevap
cevap

Selcan

Duaların anlamları çok güzel. Ama arapçasını okumamız şart mıdır? Namazda yada herhangi bir zamanda türkçesini okusak olmaz mı? Namazımız kabul olmamamış mı olur?

soru

Çağla

12 Nisan 2024 Cuma

ezberşlemekten çok zorlanmıyorum yardım edermisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tabii ki, Çağla. Ezberleme konusunda yardımcı olabilirim. Öncelikle, tekrar yaparak ve ezberlemek istediğiniz bilgiyi parçalara bölerek başlayabilirsiniz. Ayrıca, bilgiyi anlamlandırarak ezberlemek ve not alarak çalışmak da işinizi kolaylaştırabilir. Kendinize uygun olan çalışma yöntemini bulduğunuzda daha etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Başarılar!

2. Cevap
cevap

Şair

Merhaba sevgili çağla kunut dualarını kolay bir şekilde ezberlemek istiyorsak öncelikle dua okumaya başlamadan önce abdest almak gerekir. Sessiz bir ortamda bulunmak gerekir. Ayrıca duaları daha kolay ezberlemek için her ayeti tek tek tekrar etmek gerekir. Bütün ayetleri sıra ile tekrar ettikten sonra tamamını tekrar ederek ezberi tamamlamak gerekir. Sevgilerle

soru

Işime gerek yok napcanız

11 Nisan 2024 Perşembe

3dakkada falan ezberledim diyoruz ama 2 gündür ezberliyemiyoruö neden?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ezber süreci kişiden kişiye değişebilir, Işime gerek yok napcanız. Bazen zihinsel yorgunluk, dikkat dağınıklığı veya stres gibi etkenler ezberleme yeteneğinizi olumsuz etkileyebilir. Belki de ezberlemeye çalıştığınız materyal daha karmaşıktır ve bu yüzden daha fazla zaman alıyordur. Kendinize biraz zaman tanıyın ve mümkünse farklı teknikler deneyin; örneğin, parçalar halinde ezberlemeyi veya görsel ve işitsel ipuçları kullanmayı deneyebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Oktüremiş

Merhaba tamamen kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bazı insanlar bir kez bile okuyarak ezberlerken bazı insanlar çok kez okusa bile fayda görememektedir. Bu nedenle bol bol tane tane okumaya özen göstermeniz gerekmektedir. Çok daha sağlıklı olacaktır.

soru

belli değil

11 Nisan 2024 Perşembe

Çok iyi ezberleyeceğim inşallah amin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın. Sabır ve azimle çalışmaya devam ederseniz, hedeflerinize ulaşacağınızı düşünüyorum. Başarılar diliyorum!

2. Cevap
cevap

İrca

Merhaba , belli değil kişisi çok iyi ezberle ama kalıp şeklinde ezberleme ilerde unutma olasılığın çok yüksek pratik bir şekilde ezeberle yaşamının her anında sana kolaylığı olacaktır . Şimdiden sana başarılar diliyorum .

soru

herşey zor

09 Nisan 2024 Salı

bu kunut dualarını ezberlemek çok zor. :( :(

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba herşey zor,

Duaları ezberlemek bazen gerçekten zor olabiliyor, fakat sürekli tekrar ederek ve anlamları üzerinde düşünerek bu süreci kolaylaştırabilirsin. Ayrıca, küçük adımlarla başlamak ve her gün birkaç dakika ayırmak etkili olabilir. Sabırlı ol ve kendine zaman tanı. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Tümkut

Merhaba, bence herşeyi küçükken ezberlemek daha kolaydı. Küçükken 1 günde 2 dua ezberlediğim duayı şimdi ezberleyemiyorum.

soru

melek

08 Nisan 2024 Pazartesi

ezberlemeyi kolaylaştıracak şeyler var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Melek,

Elbette, ezberlemeyi kolaylaştıracak birkaç yöntem var. Öncelikle, bilgiyi küçük parçalara bölerek çalışmak oldukça etkili olabilir. Bu şekilde beynin bilgiyi sindirmesi daha kolay olur. Ayrıca, görsel materyaller kullanmak, yani notlarınızı renkli kalemlerle yazmak veya şemalar çizmek de hatırlamayı kolaylaştırır. Tekrar etmek de çok önemlidir; belirli aralıklarla bilgiyi gözden geçirmek, uzun süreli hafızada kalmasını sağlar. Son olarak, bilgiyi yüksek sesle tekrarlamak veya başkalarına anlatmak da ezberleme sürecine yardımcı olabilir. Umarım bu öneriler işine yarar!

2. Cevap
cevap

Harun

Merhaba Melek hanım ezberleme tekniği olarak size önerebileceğim ezber yapacağınız metni sesli bir şekilde ezberlemenizdir. Böylelikle işitsel olarak da ezber yapmış olursunuz. Ezber de tekrarlar önemlidir. Ezber tekrar aralıkları ise kişiye göre değişir. Bunun dışında ezber yaparken ceviz, kırmızı lahana, tarçınlı ananas ve havuç tüketmeniz uzun bir metni ezberlemenizi kolaylaştıracaktır.

soru

cmree

06 Nisan 2024 Cumartesi

Yatsı namazını vitir kilmadan kilsak kabul olmuyor mu ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yatsı namazınızı kıldıktan sonra vitir namazını kılmasanız da yatsı namazı kabul olur. Vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan ve genellikle tek sayıda rekatlardan oluşan bir namazdır ve Sünnettir. Yani farz değildir ama Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından önemle tavsiye edilmiştir. Bu nedenle, vitir namazını da kılmak sevap kazandırır ve ibadetlerinizi daha tam hale getirir. Ancak, kılmadığınız takdirde yatsı namazınızın kabul olmasına engel değildir. Cmree, bu konuda içiniz rahat olsun.

2. Cevap
cevap

Aslınaz

Merhabalar kıldığınız namazlar allah tarafından kabul edilir. Bütün vakit namazlarında olduğu gibi farzlar ve sünnetler vardır. Namazın kabul olması in önce farzı kesinlikle kılmak gerekir, daha sonra sünnet ve vitir namazı kılınır ise devam olarak hanemize işlenir. Allah bütün ibadetlerimizi kabul etsin.

3. Cevap
cevap

Kulahan

Merhaba, yatsı namazının kabul olup olmadığı tam olarak bilinmez ancak vitir namazının çok önemli olduğunu ve yatsı namazından sonra kesin olarak kılınması gerektiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle 10 rekatlık yatsı namazı sonrasında 3 rekat vitir namazı mutlaka kılınmalıdır.

soru

Hüseyin

05 Nisan 2024 Cuma

Gerçekten iyi diyebilirim arkadaşlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Teşekkürler Hüseyin! Olumlu geri bildirimin çok değerli. Beğenmene sevindim!

2. Cevap
cevap

Peymane

dua okumak insana huzur verir.Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Kunut Duaları Yerine Ne Okunur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Şafii Kunut Duası Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 1 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları 1 Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Oku

Kunut Duaları Oku

Kunut Duaları Tefsiri

Kunut Duaları Tefsiri